MANIBAN Blog
۲۴
آبان

کیف پول دیجیتالی چیست؟

ادمین
0 نظر

یک کیف پول نرم‌ افزاری است که کلیدهای عمومی و خصوصی مرتبط با بلاک چین را در خود نگه می‌ دارد. از این کلیدها برای ارسال و دریافت داده‌ های دیجیتالی در بلاک چین و ردیابی مانده‌ حساب ارزهای دیجیتالی استفاده می‌شود. اگر شما بخواهید بیت کوین یا هر ارز دیجیتالی دیگری را استفاده کنید حتماً به یک کیف پول دیجیتالی نیاز خواهید داشت.

این کیف پول‌ها چگونه عمل می‌کنند؟

چندین میلیون نفر از مردم جهان از کیف پول‌های دیجیتالی استفاده می‌کنند، اما سردرگمی های زیادی در رابطه با این کیف پول‌ها در میان جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد. برخلاف کیف پول‌ های معمولی، کیف پول‌ های دیجیتالی هیچ مقدار ارز فیزیکی را در خود جای نمی‌ دهند. در واقع ارزهای دیجیتالی در هیچ کجا و به هیچ صورت فیزیکی‌ ای نگه‌ داری نمی‌ شوند. تمام اطلاعات موجودیت آن ها و تراکنش‌ ها بر روی بلاک چین ذخیره می‌ گردد.


چندین نوع از این کیف پول‌ها با روش‌ های مختلف در ذخیره‌ سازی و دسترسی به ارزهای دیجیتال وجود دارند. کیف پول‌ ها را می‌ توان در سه دسته‌ ی، نرم‌ افزاری، سخت‌ فزاری و کاغذی دسته‌ بندی نمود. نوع نرم‌افزاری نیز می‌ تواند به‌ صورت برنامه‌ ای روی رایانه و لپ‌تاپ‌های (دسکتاپ) شما، تلفن همراه یا به‌ صورت آنلاین باشند.

دسکتاپ: در این نوع، شما با دانلود کیف پول و نصب آن بر روی رایانه و لپ‌ تاپ خود می‌توانید از آن استفاده نمایید. این کیف پول‌ ها تنها می‌توانند از یک سیستم مشخص اجرا شوند که این سیستم همان سیستمی است که آن را دانلود نموده است. این نوع از کیف پول‌ها دارای امنیت بالایی هستند ولی در صورت ویروسی شدن یا هک شدن کامپیوتر شما، احتمال از دست رفتن سرمایه‌ها وجود دارد.

آنلاین: این کیف پول‌ ها در بستری آنلاین اجرا می‌ شوند و می‌ توان از آن ها با هر دستگاهی و در هرجایی به کیف پول خود دسترسی پیدا کنید.

موبایل: کیف پول‌هایی که روی تلفن‌ همراه شما اجرا می‌ شوند بسیار کاربردی هستند و می‌توان در هرجایی، ازجمله مغازه‌ ها، از آن ها استفاده نمود. این برنامه‌ها معمولاً با حجم کمتر و کاربری ساده‌ تر نسبت به نمونه‌های دسکتاپی طراحی می‌شوند چراکه فضای روی تلفن‌های همراه محدود تر است.

سخت‌افزاری: این کیف پول‌ ها از این‌ جهت که کلید های خصوصی افراد را در بستری سخت‌ افزاری نگه‌ داری می‌کنند، با نمونه‌های نرم‌ افزاری تفاوت دارند. این کیف پول‌ها اطلاعات تراکنش‌ها را به‌صورت آنلاین دریافت می‌کنند ولی ذخیره اطلاعات به‌صورت آفلاین صورت می‌گیرد که به نسبت موجب افزایش ایمنی آن ها می‌شود.

کیف پول‌های سخت افزاری با انجام رابط‌ های کاربری تحت وب سازگاری دارند و از بسیاری از ارزهای دیجیتالی نیز پشتیبانی می‌کنند که بیشتر به نوع ارزها و رابط کاربری مورد استفاده شما مرتبط است. کاربران به‌ راحتی با وصل کردن دستگاه به یک رایانه متصل به اینترنت و وارد کردن رمز می‌ توانند ارزهای خود را انتقال داده و تائیدیِه آن ها را دریافت کنند. کیف پول‌ های دیجیتالی درعین‌ حال که با آفلاین نگه‌ داشتن پول‌ ها امنیت را برای شما به همراه دارند، به‌ راحتی نیز انتقال ارزها را فراهم می‌ کنند.

کاغذی: این‌ گونه کیف پول‌ ها به‌ راحتی قابل‌ استفاده هستند و امنیت فوق‌ العاده بالایی را نیز به شما می‌ دهند. از روی نام این‌ گونه کیف پول‌ها می‌توان حدس زد که آن ها کلید های خصوصی شما هستند که روی کاغذ چاپ‌ شده‌ اند، اما این کیف پول‌ها در واقع نرم‌ افزارهایی هستند که برای تولید امن چندین کلید و چاپ آن ها روی کاغذ به‌ کار می‌ روند. استفاده از این نوع کیف پول‌ها نیز بسیار آسان است. انتقال ارزهای مختلف به کیف پول کاغذی شما به‌ وسیله آدرس‌های عمومی‌ای صورت می‌گیرد که روی کیف پول کاغذی مشخص‌ شده‌اند. به‌علاوه درصورتی‌ که بخواهید این ارزها را خرج کنید، تنها کافی است که آنها را از روی کیف پول کاغذی به کیف پول نرم‌ افزاری انتقال دهید. این کار که به‌ اصطلاح «وایپ» گفته می‌ شود را می‌توان به‌ صورت دستی و با وارد کردن کلید های دیجیتالی انجام داد و هم با اسکن کردن کیو آر کد روی کیف پول.

ارسال نظرات

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *