شخصیت افراد از نگاه روانشناسانه

۱۳۹۷/۰۶/۳۱

۳:۲۲ ب٫ظ


شخصیت افراد از نگاه روانشاناسانه

روانشناسان بالاخره از ۴ نوع مختلف شخصیتی پرده برداری کردند.

اگر مایل به شناخت نوع شخصیت خود هستید، می توانید از تست های محبوب Myers-Briggs استفاده کنید و یا حتی در آزمون های نامحدود فیس بوکی شرکت کنید که به شما وعده نمایش واقعیت وجودی و حیوان طالع شخصیت تان را می دهند.

اما هیچ کدام از اینها از لحاظ علمی مورد تایید نیستند. در واقع تاکنون بسیاری از روانشناسان بر این موضوع پافشاری کرده اند که چیزی به نام انواع شخصیت برای افراد وجود ندارد!

اما براساس تحقیقی جدید بر روی بیش از ۱.۵ میلیون تست شناخت شخصیت، تمام این باورها تغییر کرده است. برای نخستین بار تحقیقات اینطور نشان داده اند که به طور کلی اکثر افراد از لحاظ شخصیتی در یکی از چهار دسته اصلی میانه (Average)، کم حرف (reserved) ، الگو (role model) و یا خود محور( self-centered) قرار میگیرند.

بسیاری از ما از صفاتی نظیر برونگرا یا درون گرا بودن و یا ذات موافق داشتن برخورداریم و ممکن است طی مرور زمان شخصیت مان تغییر کند که این موضوع به خودی خود گروه بندی شخصیتی را کاری سخت و پیچیده می کند.

اما به لطف شبکه های اجتماعی و کنجکاوی بی حد افراد برای انجام پرسش نامه های مختلف، داده های تحلیلی بیشماری در دست روانشناسان قرار گرفته است.

زمانی که این داده ها با استفاده از تحقیقات علمی غربال شدند، این موضوع مشخص شد که برخی از افراد از لحاظ شخصیتی منحصر به فرد هستند و به هیچیک از گروه ها شباهت ندارند. اما به طور کل بیشتر افراد در این چهار دسته بندی مجزا، گروه بندی می شوند.

براساس تحقیقات نمی توان گفت که این چهار گروه قادر به توضیح شخصیت همه افراد جامعه هستند، اما به هر حال حالات رفتاری بسیار متداولی از عامه مردم را نشان می دهند.

شخصیت افراد از نگاه روانشاناسانه

 

ممکن است شما جزو هیچ یک از چهار دسته بندی بالا نباشید اما بدون شک خیلی از افراد دور و برتان را می توانید به راحتی در این چهار دسته بندی قرار دهید.

  1. میانه رو: این دسته از افراد از درصد بالایی از صفت شخصیتی روان رنجوری و یا همان نوروتیسیزم برخوردارند و افرادی برون گرا هستند و در عین حال دارای قدرت پذیرش پایینی می باشند. این گروه به عنوان متداول ترین گروه شخصیتی شناخته شده است.

  2. کم حرف یا درون گرا: این دسته از افراد از لحاظ احساسی افراد پایدار و با ثباتی هستند اما از نگرانی و کمی سراسیمگی رنج می برند و پذیرش بالایی نسبت به موضوعات مختلف ندارند. افراد این گروه به آن اندازه کافی اجتماعی نیستند ولی اغلب افرادی دوست داشتنی، موافق و وظیفه شناس به شمار می آیند.

  3. الگو: این گروه از درصد پایینی از روان رنجوری برخوردار هستند و در باقی صفات رفتاری در بالاترین حد خود می باشند. آنها رهبرانی فوق العاده، افرادی قابل اعتماد و پذیرای ایده های جدید هستند.

  4. خود محور: این دسته از افراد به طور کامل برون گرا بوده و از لحاظ صفات شخصیتی: گشودگی نسبت به مسائل مختلف، موافق بودن و وظیفه شناسی و دقت، پایین تر از میانگین عمومی قرار دارند. در زندگی روزمره، اینگونه افراد کمتر مورد پذیرش جامعه قرار می گیرند و اغلب افرادی نچسب تلقی می شوند!

زنان اغلب جزو الگوها هستند ( گروهی که برای رهبری و مدیریت مناسب است). پسران و دختران نوجوان نیز اغلب افرادی خود محور هستند که به مرور زمان با بزرگتر شدن از این حالت خارج می شوند.

دانشمندان اینطور بیان می کنند که شما با یکی از این چهار دسته شخصیتی تا آخر عمر عجین هستید، اما در حقیقت شخصیت افراد می تواند بخشی روان و تغییر پذیر باشد و به مرور زمان تغییر جهت دهد. بنابراین می توان اینطور گفت که در صورت تمایل به تغییر شخصیت، شما قادر به تکامل و تغییر آن هستید.

در آخر چنانچه مایل هستید تا در مورد شخصیت خود بیشتر اطلاع کسب کنید، می توانید به راحتی تست شخصیت شناسی مایرز-بریگز را در گوگل جستجو کرده و با انجام آن به این مهم دست پیدا کنید.

قبلیبعدی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*