چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

۱۳۹۷/۰۷/۲۸

۳:۴۷ ب٫ظ


چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

همه ما این جمله را بارها در کسب و کارهای مختلف شنیده ایم که ” اگر قیمت های کارمان را پایین نیاوریم یا تبلیغات و پروموشن های بیشتری نداشته باشیم، بازی و رقابت را میبازیم”. این طرز فکر کاملا بر پایه تراکنش و داد و ستد است و هر کسب و کاری را در طولانی مدت مورد خطر قرار می دهد.

 این مهم نیست که چقدر قیمت های تان را پایین بیاورید یا اینکه چقدر تبلیغات و پروموشن انجام دهید، کسی آن بیرون هست که همیشه آمادگی انجام حجم بیشتری از اینکار را دارد. از این مسئله اغلب در کسب و کارهای مختلف به عنوان Race to the bottom (مسابقه تا پایان کار) یاد می کنند.

آیا شما از برندهایی که بیشترین پیشنهادها رو برای شما می فرستند خرید می کنید؟

معمولا برندهایی که عاشقشان هستید، بهترین قیمت را ارائه نمی دهند و مدام تبلیغ نمی کنند. پس چرا از آنها خرید می کنید؟ پاسخ این سوال اینست که آنها ارتباطی احساسی و حس تعلق خاطر به برندشان را در شما ایجاد کرده اند.

شما می توانید در سه مرحله چنین فضایی را ایجاد کنید. براساس آمار، بهترین آنها عموما ارتباطی احساسی را به مشتری در هر مرحله معرفی می کنند.

برای اینکه بفهمید چطور اینکار ممکن است، بهتر است با یک مثال واقعی این مسئله را توضیح دهیم. برند Workout Empire یک نمونه خوب و موفق است که در هر سه مرحله فرآیند ایجاد باشگاه اعضا یا همان باشگاه وفاداری، رابطه ای احساسی با مشتریان برقرار کرده است.

چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

 

  1. عضویت در باشگاه اعضای خود را به تجربه ای احساسی تبدیل کنید

خلق تجارب احساسی می تواند شبیه یک هدف مبهم باشد، اما در واقع دستیابی به آن ساده تر از چیزی است که فکرش را می کنید.

یکی از راحت ترین راه ها برای شروع اینست که باشگاه اعضای شما بازتاب کننده ارزش های برندتان باشد. شخصیت Workout Empire حول محور قدرت بخشی به بانوان برای SASSy  بودن و ورزش کردن می چرخد، این یعنی اعضای باشگاه در عین ورزشکار بودن Strong (قدرتمند)، Ambitious ( بلندپرواز)، Stylish ( خوش استیل) و Stunning ( خیره کننده) باشند.

با کلید واژه sass به عنوان هدف، آنها به خوبی توانسته اند شعار و هویت برند خود را برای مشتری توضیح دهند. از نامگذاری باشگاه اعضا به نام ارتش قدرتمند (Sassy Army) گرفته تا اهدا جوایزی با نام Sass Cash به اعضا، از هر زاویه این برند خود را قدرتمند، آتشین و شیک معرفی می کند.

اعضا به هنگام ملحق شدن به باشگاه Workout Empire با نمایش فوری ارزش باشگاه روبرو می شوند و بدین شکل یک ارتباط احساسی توسط برند به نحو احسن در لحظه ورود برای آنها ایجاد می شود.

دقیقا پس از ثبت نام، به اعضای جدید ۱۰۰۰ Sass Cash جایزه داده می شود، زمانی که مشتری میفهمد می تواند آنرا به تخفیفی ۱۰ درصدی و یا پرداخت ۱۰ دلار کمتر در خرید آتی خود تبدیل کند، این پاداش ارزش بیشتری برایش پیدا می کند.

وقتی که تجربه عضویت براساس ارزش و احساس چیده شده باشد، هر چیزی که از مشتریان در باشگاه سر بزند، موجب تقویت رابطه احساسی آنها با برند می شود.

چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

  1. تعامل با باشگاه اعضای خود را به تجربه ای احساسی تبدیل کنید

پس از عضویت، مرحله بعدی ساختن باشگاه اعضا، جذب اعضا برای فعالیت و تعامل با باشگاه است. برای احساسی ساختن این مرحله، هدف اینست که هر تعاملی با برند را به یک تجربه بسیار با ارزش تبدیل نمایید.

به عنوان بخشی از ارتش Sassy، اعضا می توانند این مهم را از طریق روش های متنوع کسب امتیاز تجربه کنند. مسئله مهم اینست که هر یک از عملکردها با ارزشی مناسب همراه شده است تا بجای دیده شدن به عنوان چیزی جزیی، به چیزی ارزشمند تبدیل گردد.

چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

روش کلیدی دیگری که برند Workout Empire  توسط آن اعضای باشگاه خود را با احساسات درگیر می کند اینست که به آنها برای شرکت در نظرسنجی محصول جایزه می دهد. بررسی های محصول برای همه افراد مرتبط با برند با ارزش می باشد: زمانی که Workout Empire از جزییات بازخورد محصول برخوردار می شود، اعضای باشگاه ۱۰۰ Sass Cash دریافت می کنند و در عین حال مشتریان دیگر نیز از اثبات اجتماعی (Social Proof) تجربه و نظر دیگران درباره محصول بهره می برند.

همه افراد عاشق این حس هستند که برایشان ارزش قائل شوند، بنابراین ایجاد یک تعامل چند جانبه و ارزشی سبب خلق ارتباطی احساسی بین مشتری و برند می شود،همچنین این موضوع موجب پیدایش ارتباط بین مشتریان با دیگر مشتریان نیز می شود.

برای ادامه روند ایجاد ارزش، اعضای Sassy Army با تعامل بیشتر با باشگاه Workout Empire راه خود را به سمت سطح های بالاتر VIP ادامه می دهند. با تعامل بیشتر، به سطح بالاتری دست پیدا می کنند و با پاداش های تجربی فوق العاده و دستاورد احساسی رسیدن به سطحی برتر در هر مرحله، انگیزه لازم برای ادامه دادن راه را پیدا می کنند.

زمانی که اعضای باشگاه از حقیقی بودن ارزشی که به افراد ارائه می دهید باخبر شوند و در عین حال به آنها روش های شخصی سازی شده و انگیزه بخش برای دریافت آن ارائه کنید، محال ممکن است که دست از تعامل بیشتر با برندتان بردارند!

 

چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

  1. اشتراک گذاری باشگاه را به تجربه ای احساسی تبدیل نمایید

مرحله آخر ساختن باشگاه اعضا اینست که اشتراک گذاری باشگاه را به تجربه ای احساسی مبدل کنید.

برند Workout Empire در احساسی ساختن اشتراک گذاری از طریق دعوت به ارزش های Sassy، کار فوق العاده ای را به انجام رسانده است. تبدیل کردن referral به بخشی ادامه دار در مقوله تصویر برند، تاثیری عظیم در پیوسته ساختن ارتباط احساسی با برند ایجاد کرده است.

آنها با ارائه یک جایزه ۵۰۰ Sass Cash برای یک دعوت موفق، در کنار ارائه یک کوپن تخفیف ۱۵ درصدی برای دریافت کننده، دعوت دوستان را در پست های اجتماعی به عملیاتی ارزشمند برای اعضا تبدیل کرده اند.

با ارزشمند ساختن عملکرد ریفرال برای هر دو طرف به خصوص دریافت کننده، دیگر اشتراک گذاری باشگاه یک عملیات ساده برای اعضا به حساب نمی آید. آنها می توانند به دوستان و خانواده خود درباره باشگاه اعضای برندی بگویند که چیزی با ارزش را ارائه می دهد.

اشتراک گذاری باشگاه توسط اعضا امری مهم و حیاتی است، این بدین خاطر است که حلقه ساخت باشگاه با این فعالیت تکمیل می شود. نکته مهمی که میبایست به خاطر داشته باشید اینست که اعضای باشگاه تنها در صورتی اشتراک گذاری را انجام خواهند داد که حس خوبی از از انجام کاری با ارزش داشته باشند. این موضوع می تواند با دادن ارزشی جذاب به کسانی که به اشتراک می گذارند و یا دادن امکان دریافت مزیتی برای دریافت کننده، محقق گردد.

 

چگونه باشگاه مشتریانی بر پایه احساسات بسازیم، نه تراکنش و معاملات تجاری!

اگر از فوق العاده بودن برند خود مطمئن هستید، می توانید این حس را به اعضای باشگاه تان نیز منتقل کنید. برای انجام اینکار میبایست از وجود این سه مرحله برای خلق تجربه های ارزشمند برای مشتری مطمئن گردید.

این دسته از مشتریان باعث برتری یافتن معاملات یک برند برای ایجاد یک رابطه عمیق و احساسی با دیگر اعضا می گردند.

مراحل فعالیت مشتری در سه مرحله کارآمد: عضویت، تعامل داشتن و اشتراک گذاری با چاشنی احساس است که به سادگی موجب ارتقای یک برند و موفقیت باشگاه وفاداری آن می گردد.

قبلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*